PDF Друк Електронна адреса

 ТВОРЧЕ ЖИТТЯ ОЛЕГА ГОЛДРИЧА

 

 

     Голдрич Олег Семенович народився 12 листопада 1938 року в селі Острожець Мостиського району на Львівщині. навчався в Острожецькій та Крукеницькій школах. З дитинства брав участь у шкільних концертах і районних олімпіадах, на яких був неодноразово відзначений як кращий співак, декламатор, танцюрист.
     Ще у п’ятому класі керував учнівським шкільним хором. Першим учителем з диригування була його сестра Люба, яка навчалася тоді у Львівському культосвітньому технікумі. Старшокласником співав у хорі, дуетах, грав у виставах драматичного гуртка, читав вірші та гуморески на концертах в Острожецькому сільському клубі та у закладах культури навколишніх сіл.
     У 1955 році закінчив курси диригентів-хоровиків при Львівському культосвітньому технікумі у класі викладача, доцента тодішньої Львівської держконсерваторії ім..М.Лисенка Степана Івановича Прокоп’яка. Знаменитий диригент бачив у молодому Олегові здібного хлопця, який міг би стати хорошим спеціалістом хорового мистецтва.
     З 1955 року Олег Семенович працював в установах культури Крукеницького та Мостиського районів. Працював завідувачем бібліотекою, завідувачем клубу, методистом та художнім керівником Будинку культури та ін., не залишав роботи із хором у селах Вишенька, Чижевичах, Соколі та рідному селі Острожці.
     З вересня 1960 року по липень 1964 року навчався на хореографічному відділі Львівського культосвітнього технікуму. За час навчання брав участь у хорі-студії при Львівському держрадіо під орудою відомого музикознавця та диригента Івана Майчика, у зведеному хорі культосвітнього училища Володимира Синишина, а згодом співав у чоловічому хорі “Прометей” при обласному Будинку народної творчості яким керував Олексій Волинець. Набирав майстерності хореографічного мистецтва у танцювальних колективах Будинків та Палаців культури м. Львова, серед яких – “Мрія” народний ансамбль танцю трамвайників /нині ПК ім..Гната Хоткевича/, “Дружба”, народний ансамбль танцю держторгівлі, “Галичина”, заслужений вокально-хореографічний ансамбль ВО “Електрон” та ін.
     У технікумі навчався хореографії у класі викладача, заслуженого діяча мистецтв України, головного балетмейстера Львівського академічного театру опери та балету ім..Ів.Франка Михайла Самійловича Заславського та балерини названого театру Ніни Тимофіївни Балухіної. Під час літніх канікул брав участь у концертних бригадах студентів старших курсів мистецькиїх вищих навчальних закладів Львова та Києва, які гастролювали і в Україні і по території колишнього Радянського Союзу. За хорошу виконавську, артистичну майстерність та професіоналізм неодноразово нагороджувався грамотами Житомирського, Львівського управлінь культури та командуванням військовими частинами.
     Після закінчення технікуму Міністерство культур Української РСР призначило Олега Голдрича викладачем спеціальних предметів на хореографічному відділі цього ж навчального закладу. Працюючи викладачем культурно-освітнього училища, брав активну участь у громадській роботі училища, м. Львова та області. Неодноразово запрошувався відповідальним секретарем, членом та головою жюрі районних. обласних та галузевих республіканських оглядів художньої самодіяльності, фестивалів та конкурсів.
     Дирекція клубу Львівського державного університету імені Івана Франка запросила О. Голдрича до співпраці: спершу – солістом, згодом балетмейстером ансамблю пісні і танцю “Черемош”. 1967 року він вступив на історичний факультет ЛДУ ім.. І.Франка
     В ансамблі “Черемош” працював за сумісництвом на посаді балетмейстера з 1965 року по 1983 рік. З жовтня 1983 року ним створений новий ансамбль танцю “Полонина” при клубі тодішнього лісотехнічного інституту. Танцювальні колективи “Черемош” і “Полонина” при його активній творчій діяльності і при великому знанні справи і любові отримали почесне звання “Народного”.
     Голдрич О.С. поставив багато мініатюр, хореографічних композицій тв народних танців. Серед них - :”Свято в Карпатах” /вокально-хореографічна композиція/, “Дружба народів” – танцювальна сюїта, “Сюїта польських танців”, “Великодні забави” – вокально-хореографічна композиція. Окрім цих великих полотен О.Голдрич – автор постановки танців “Весела верховинська”, “Карічка”, “Гей, піду я на Черемош”, “Парубоцький буковинський” та інших колоритних танців. Особливо цікавими були вокально- хореографічні композиції “Надвірнянська гуцулка”, “Калинонька” та “Вербовая дощечка”.
     Разом з балетмейстером Пилипом Сехом здійснено постановку великого творчого полотна /танцювальної композиції/ на музику Ярослава Шатинського “Бойківські коломийки”. які згодом були представлені у новій редакції. Зазнала позитивних змін і вокально-хореографічна композиція “Березнянський чардаш”.
     Олега Голдрича вабили не тільки танці західного регіону України, в ансамблі “Черемош” він поставив і танці центральної України. Серед них: “На гулянці”, “Козачок”, “Подоляночка” за мотивами Павла Вірського. В репертуарі колективу були танці і інших народів: білоруська “Лявониха”, молдавська “Букурія”, польський “Оберек” та ін.
     Працюючи в ансамблі “Полонина”, О. Голдрич поповнив репертуар танцювальними композиціями: “У неділю на подвір’ї” на буковинському матеріалі, “Гуцулку”, “Гопак”, “Краков’як”, “Російську кадриль”, “Корчма мелет” на угорському матеріалі, інтерпретував уже поставлені танці: “Березнянку”, “Дівчино, куди йдеш”, “Кривуляк”, “Їхали козаки” та ін.
     Окрім названих студентських колективів Олег Семенович мав змогу працювати за сумісництвом у Народному Домі села Звенигород. Працюючи разом з колишнім учнем. хореографом Володимиром Денекою, вони створили і довели до високої виконавської майстерності два хореографічні колективи: народний ансамбль танцю “Звенигород” та дитячий зразковий вокально-хореографічний ансамбль “Дзвіночок”, підібравши для них своєрідний дитячий репертуар. У “Дзвіночку” поставлені танці Олегом Голдричем: “Козачок у трійках”, “Гопачок”,”На царині”. Хореографічні картинки: “Метелики”, “Сором’язливий хлопчик”, ”Танець з ляльками” та вокально-хореографічну композицію “Лісоруби”
     Як і ансамбль “Черемош”, дитячий ансамбль “Дзвіночок із Звенигорода стали лауреатами Міжнародних фестивалів в м. Зелена Гура, Польща.
     “Дзвіночок” з “Черемошом” разом гастролювали у Франції, Німеччині, Польщі. Колектив “Черемош”, очолюваний О.Голдричем гастролював по Канаді та Сполучених Штатах Америки з різдв’яною програмою.
     Протягом роботи у Львівському училищі культури Олег Семенович керував зведеним ансамблем танцю. У 1986 році його колектив, як переможець зонального огляду-конкурсу, який проходив у м. Рівному, був запрошений взяти участь у заключному концерті колективів навчальних закладів культури і мистецтв України, що проходив у м. Києві і був нагороджений Почесною грамотою Міністерства культури.
Окрім роботи в училищі і ансамблях, Олег Семенович займається ще збиранням фольклорного матеріалу свого регіону.
     О. Голдрич часто запрошується викладачем для проведення обласних та республіканських семінарів з хореографічного жанру, а також для постановок танців у хореографічних колективах Тернополя, Харкова, Рівного та Вільнюса столиці Литви. На запрошення ректоратів колишніх інститутів культури міст Рівного, Харкова та Києва проводив заняття з українського танцю із студентами різних курсів цих навчальних закладів. У 1991 році працював у школі українського народного танцю в місті Монреаль Канада.
     У 1996 році на запрошення українського ансамблю танцю “Степи” з французького міста Ліон проводив у них заняття та здійснював постановки українських танців.
     Методична робота не залишилася поза увагою О. Голдрича. Він підготував навчальний посібник з предмету “Композиція та постановка танцю, яким користуються викладачі училищ культури. О. Голдрич – автор одинадцяти методичних робіт та рекомендацій із спеціальності. Використовують їх не тільки у Львівському училищі культури і мистецтв, але й у мистецьких училищах України.
     У 1999 році в світ вийшла перша книжка Олега Семеновича “Барви Карпат” у якій висвітлено творчий шлях двох своєрідних художніх аматорських колективів це: ”Черемош” НДУ ім..Івана Франка та “Полонина” Укр..ДЛТУ, а також описано шість танців з їх репертуару.
     В 2000 році вийшла друга книжка “Черемош” на американському континенті”, а в 2001 році – третя “Пісні Отчого дому” де Олег Семенович зібрав, записав та упорядкував понад сто пісень рідного села.
     Незабаром, у цьому році, видавництво „Край” видасть цікаву книжку у співдружності з визначним Львівським музикантом Станіславом Хитрячком „Музична хрестоматія”. В ній умішено опис вправ характерного тренажу з нотним додатком та величезний нотний матеріал танців світу.
     Зараз іде робота над декількома книжками це: “Карпатський гомін” в якій вміщено опис семи танців названих колективів та “Лексика українського народно – сценічного танцю” другого локального району.
     У 1995 році за значний особистий внесок і збагачення культурно-мистецької спадщини народу України та високу професійну майстерність Олегу Семеновичу Голдричу присвоєно почесне звання ЗАСЛУЖЕНОГО ПРАЦІВНИКА КУЛЬТУРИ УКРАНИ.
     Оцінивши величезні заслуги на педагогічній та балетмейстерській ниві роботи керівництво Львівського українського академічного драматичного театру ім.. Марії Заньковецької запросило Олега Голдрича за сумісництвом на посаду балетмейстера театру.
     Ним було здійснено хореографічну частину до оперети Я. Барнича “Гуцулка Ксеня”. О. Кобилянської “У неділю рано зілля копала”, Б. Стельмаха “Коханий нелюб”, В. Герасимчука “Андрей”. на вірші Ліни Костенко “Неповторність”. дві дитячі вистави це: опера-казка Богдана Янівського “Хоробрий півник” та казочку “Пітер Пен”.
     З 1999 року Олег Семенович очолив танцювальний колектив Львівської академії ветеринарної медицини ім..Є.С.Гжицького. За три роки наполегливої праці колектив здобув почесне звання “Народний”. Зараз він поповнює свою програму новими творами.
     Ансамбль «Підгір’я» під орудою пана Голдрича, виступав на багатьох великих сценах Львова та Києва, а також взяв участь у Всеукраїнських та Міжнародних фестивалях, а саме: у Всеукраїнському фестивалі „Софіївські зорі” (м.Умань) - 2001р.2005р, 2007р, 13-му Міжнародному гуцульському фестивалі (м. Косів, Україна) - 2002р., 48-ому фольклорному фестивалі українців-русинів Словаччини (м.Свидник) - 2002р., Міжнародному фестивалі у Буковині Татршанській (Польща) - 2003р., фестивалі „Зустрічі з фольклором” у Підкарпатському воєводстві (Польща) – 2004р.
     На 15-му Міжнародному гуцульському фестивалі в м.Рахові на Закарпатті ансамбль здобув перше місце і Диплом 1-го ступеню,  а також виступав на фольклорному фестивалі у Хайкенсенді (Голландія) – 2005р.
     Для ансамблю „Підгір’я” 2006 рік прийшов на високому творчому піднесенні та з успіхом. На початку року колектив взяв участь у фольклорному фестивалі присвяченому 95-ій річниці від дня народження видатного українського хореографа, феномена гуцульських танців Ярослава Чуперчука,  де здобув Диплом ІІ-го ступеню і грошову премію. У цьому ж році „Підгір’я” також взяло участь у Міжнародному фольклорному фестивалі на острові Терсейра Азорського архіпелагу (Португалія), що в Атлантичному океані та у грудні поточного року ансамбль виступав з новорічними концертами в містах Айслєбен та Галлє (Німеччина).Про участь у фестивалі на Азорах вийшла з друку книжка О.С. Голдрича «Ансамбль танцю «Підгір’я» на Атлантиці».
     У червні 2007 року колектив концертує в столиці Чехії м.Прага. у цьому ж році колектив виступав на святі в м. Фейєра де Фош у Плортугаоії.. 
     На початку 2008 року  відбулась концертна поїздка у Словаччину в м. Пряшів та Італію в міста. Атіна, Касіно та Венеція. У березні ансамбль «Підгір’я» взяв участь у Міжнародному фольклорному фестивалі хореографічного мистецтва присвяченому видатному українському хореографу Я.Чуперчуку, де здобув диплом Лауреата.
     Заслужений працівник культури України, викладач-методист училища культури і мистецтв, керівник танцювальних ансамблів і балетмейстер театру Олег Семенович - повен енергії та мистецьких задумів і продовжує творчий шлях людини, яка вчить жити й творити високопрофесійне мистецтво хореографії.