Поетичні рядки Олега Голдрича |
МАМО Мамо, для чого ти нас, рідна, народила, Мамо, для чого ти дала життя усім? Хотіла щоб потіхою ми стали у родині І радістю й прикрасою сім’ї. Я знаю, що любила нас безмежно, Раділа кожному із діточок своїх. Потіхи й радості були ми гідні, Надією для тебе, та й усіх. Хіба ти знала, що покинеш нас так рано, Що в злиднях ти залишиш нас. То була б Бога не просила, Цієї радості й прикрас. Та знала, що залишиш нас на Бога, Що поведе він діточок твоїх. Та кожному накреслить по стежині, А маяком буде твій ясний слід. Ми дякуємо і тобі і Богу За красу світу, і ночей і дня. Бо кожна маленька дитина Черпає силу із невидимого джерела. А джерело це - батьківськії гени, Які є кодом основним. Лиш Бог покерувати ними може Щоби з нікого став ти кимсь. Талантами дітей ти наділила І долю кожному дала рясну. Просила Бога аби все не розгубили Тернистими дорогами життєвого шляху. Тепер ми дякуємо Богу За той неоціненний дар. Глибоко в земленьку укорінились Пустили паростки до хмар. І внуки, й правнуки в родині Дитячим сміхом звеселяють нас. Та брата, і тебе і тата, неодмінно Із сумом згадуєм не раз. Все це, ми щастям називаєм,. Бо любим й цінимо родину всю Та молим Бога за здоров’я, Радієм сонцю і життю. 13-14 листопада 2004 р.
ЧАРІВНИЙ СОН
СПОГАД ПРО НАЙДОРОЖЧУ ЛЮДИНУ
Коли покинула ти нас – Не встигли ще на ноги встати, Тоді розлізлись між людьми, Немов маленькі мишенята.
Мамусю, рідна, дорога, Життя ти дала п’ятьом дітям. Тернистий шлях долали ми, Поки сягнули повноліття.
Бо вклала душу в нас свою, Любила нас, як добра мати. Від Бога совість каже нам, Батьків любити й пам’ятати!
Чудові сестри мала ти, Приємно згадуєм не раз. Своїх діточок обділяли, Від голоду спасали нас.
Одного з нас взяла собі, Хотіла взнати, як живемо, Та болю це завдало нам, Бо звикли разом. Та даремно.
Від старших чули ми не раз, Що ти була і мила, й добра, Але того є мало нам, Ми не відчули цього сповна.
Ніхто тебе ні в чому не винить, Вчинив нам Бог таку дорогу. Не всім у світі легко жить, Й за це ми дякуємо Богу.
Чи хтось коли це зрозуміє, Ті злидні, горе та біду. З якої виборсались в люди, В суспільстві стали на виду.
Приречені були на злидні, Зіп’ялися на повний зріст. І вийшли з них бухгалтер, інженер, Бібліотекар й льотчик, А наймолодший – став артист.
Не лиш артист, а ще учитель добрий, Що душі всім освітлює у мить. У леті танцю тілом засміятись - Стає охота яскравіше жить.
І старшими вже стали ми, Дороги вже знайшли, нарешті, Зібралися згадать тебе, Не втративши людської честі.
О мамо, рідна, дорога! Ми любимо тебе душею. Та молим Бога кожен день Щоби попала ти до Раю.
І брат, і тато вже з тобою, І незадовго будем ми, Похилий вік дмухає в спину, Залишим гарнії сліди.
Як ти, не кривдили нікого, Як ти, жили ми всі у Бозі, Як ти, ще хочем кращого життя, Але ми вже на фінішній дорозі.
Ми дітям віддаємо все, Хай буде вік їм золотий, Вчимо їх правди у житті, Що завжди з нами Бог Святий. 17 листопада 2002 р.
ОСТРОЖЕЦЬ – МОЯ КОЛИСКА (Присвячую селу до його 520-ї річниці)
У Мостиському районі на горбах Затаїлося село в пишних садах, Мальовниче, гарне і мале, Та прекрасний люд в ньому живе.
Городом міцним колись було, «Замчисько» оце всім довело. На горі високій над ставом Замок твердо стояв за селом.
Остерігав людність, що жила Від татар і турків, і всякого зла. Острожець - від того і пішло Називатись здавна це село.
Мешканців села назвали так, Бо селились кожен на свій смак. Городечні - в межах города були, Наконечні ж - у кінці села жили.
Кожен назву діставав таку, Де він жив і чим займався На своїм віку.
Станевич - стан який займав, Голдрич, мабуть злотом торгував. А Козловський - кози випасав, Кметь - багатим й вільним себе мав.
Яцків, Павлів і Данилів - Від людських імен пішли, Кравець, боднар, швець і кухар - Прізвиська їм нарекли.
Паламар у дзвони в церкві бив, А Бурбіль - цирульником служив. Гречухи - гречку сіяли щорік, Дибас, Пукаса із Литви приволік.
Отак люди заселялись в Острожці, Біля замку, в центрі і в самім кінці. На високім горбі церковцю звели, У Свят-Параскеву її нарекли.
Панський двір і всі будівлі край села, Став і сад, цей весь маєток охорона стерегла. Люд у пана робив на полях, Порався із реманентом і в стайнях.
Як з роботи найманці ішли, Ледве ноги свої волокли. Видавали у дворі заробок їм - Кожному окремо, поки не роздали всім.
Грала музика для цих робітників, І співали й танцювали тропаків. Довго веселилась молодь у дворі, До півночі, а то й до останньої зорі.
Часто в панський двір з усіх сторін З’їжджалися гості з далеких країн. Та забави гучні й затяжні Проводило панство у своїм дворі.
Минали роки, в острожчан діти росли Та традиції народні спільно берегли. У церкву молитись ходили усі, Працювали, веселились взимку й на весні.
Отак-то століттями минало життя І спокій і війни і всяке тертя. Женились чужинці у наше село, Яких тільки націй у нім не було.
Були тут і німці, поляки й жиди, Але українці проживають завжди. Бо ця земленька мила і горе й любов Хоронила, ростила й народжувала знов.
Зазнав наш народ біди від усіх, І турків, й татар, і поляків-ляхів. Від німців знущань не менше терпів, Найбільшу жорстокість він мав з москалів.
Ті нелюди дикі, жорстокі кати, В підозрілих із шкір вирізали паски. В Сибір вивозили на муки і смерть, Аби витравить з них українство ущент.
Люди вірили лиш у Бандеру й УПА, Бо вони носії українства й добра. В столітті двадцятім прийшов світлий час - Самостійна Вкраїна повстала для нас.
Острожець - ти і горе, добро і життя, Острожець – ти любов, ти і слава, дітей майбуття. Тебе люблять, гордяться покоління твої. - Колиско ласкава на квітучій землі!
Як тебе не любити, колиско моя? Поколінням усім ти даруєш життя. Ми діти твої - це і тіло і кров, Віддаємо тобі свою вірну любов.
З Острожця багато вийшло фахівців, І техніків різних і продавців. Інженер і вчитель і лікар, юрист, І льотчик, художник і навіть артист.
Багато чого досягнуло село, Пишаймося ним, бо воно в нас одно. Відвідуймо церкву, і рідних, і ліс, Бо кожен у ньому з дитинства тут зріс.
У 2005-ому на Петра й Павла Пишне свято прийде до мойого села. П’ятсот двадцяту річницю усі загалом Святкувати будемо з гостями й селом. 18-19 січня 2006 р. |