ІНФОРМАЦІЯ члена журі фестивалю „Зимові канікули” хореографа Голдрича Олега Семеновича PDF Друк Електронна адреса

За три дні роботи у журі фестивалю „Зимові канікули”, що проходив у Центрі творчості дітей та юнацтва Галичини переглянуто 30 дитячих хореографічних колективів, які показали 60 танцювальних номерів.

У більшості колективів керівники добре подбали і з великою відповідальністю поставилися до участі своїх вихованців у фестивалі. До кращих колективів можна віднести ансамблі танців Львова „Синат” із Сихова, „Барвінок” з Личаківського району, „Ритми часу”, ”Добрий настрій”, ”Тайм-аут” та ін.. З районів області кращими стали дрогобиччани, це ансамбль сучасного танцю „Free danse”, ансамблі бального танцю „Оксамит” та ”Меренга”, ансамбль танцю „Вітерець” Буського р-ну, колективи Жидачівського р-ну та ін.

Керівники цих колективів з любв’ю і натхненням  систематично і наполегливо працюють і добиваються належних результатів. Учасники цих колективів володіють школою підготовки мязевого апарату до виконання відповідної пластики. Працюють над підбором хорошої музики для постановок, відібрана відповідна пластика у поєднанні з вишуканими костюмами.

Колективи бального танцю володіють хорошою технікою, що дало можливість справилися з цікавими, вишуканими  хореографічними композиціями. Керівники колективів „Синат”, „Тайм-аут” використали цікаві художні прийоми та хореографічну техніку для виконання танцювальних композицій  „Загублений світ” та „Настрій”.

Легко і чистенько танцювали молоді артисти колективів „Ритми часу”, „Добрий настрій”, „Барвінок”, „Акверіас” „Планета дітей” зі Львова. „Радість” і „Сонечко” з Дрогобича, „Вітерець” з Бузька, колективи з Жидачева.

Відчувається великий потенціал у роботі ансамблю сучасного танцю „Перлина” з Пустомитіського р-ну, гурту сучасного танцю з Нового Роздолу та Яворівської гімназії. Їм потрібно попрацювати над композицією танцю і діти краще затанцюють і естрадних і українських танців.

У колективах надто мало танців класичних і особливо народних. Адже народний танець найближче лежить до серця наших дітей, а ми „вдарилися” у чужі, неприродні нам танці. Велике прохання журі до керівників танцювальних колективів аби вони звернули на це належну увагу. Адже на наступний рік у програмі  буде обовязковий один народний український танець.

У більшості танців недостатньо використовується малюнок, збідніла хореографічна лексика, а про драматургію й мови нема.

Часто-густо керівники виховують дітей на чужій естрадній музиці, як видно з виступів, більшість танців були такого плану. Керівники колективів недостатньо приділяють уваги музичному матеріалу під який виконується танець. Інколи й самі не розуміючи музики стараються щось творити, в результаті виходить еклектика.

Хотілося б відзначити керівників колективів у яких є добрий смак, відчуття стилю, хороше поєднання музики й хореографії. У таких творах є драматургія і різноманітність художніх хореографічних прийомів. До них можна віднести керівників колективів „Синат”, „Free danse”, „Ритми часу”, „Радість”, „Галичанки”, „Вітерець”, ”Сонечко”, „Акверіас” та ін.

Думається, що значна частина керівників хореографічних колективів працює не постійно, а час від часу. Через те, слаба технічна підготовка виконавців яка не дає можливості справитися учасникам з задумками керівників-постановників танців.

Керівники колективів мало працюють над використанням рук у танцях. Адже ж ми знаємо, що музика – душа танцю, а руки – язик. Інколи постановники танців руки використовують у танцях, але із-за їх недостатньої вправності і витонченості  руки виконавців слабо доносять ідею і зміст твору.

 Про костюми й говорити не варто. Одні керівники вважають, що чим більше на виконавця натягнути блискучих прикрас, тоді стане кращим танець. Це - величезна помилка. У багатьох колективах також є хороші танцювальні номери, але їх чомусь виконують в одних костюмах, тоді ці танці зовсім втрачають свою цінність.

У Львівській області 25 районів, а взяло участь у фестивалі всього-на-всього декілька з них, то виникає запитання, а що в інших районах діти не хочуть брати участі у таких пишних і барвистих фестивалях? Вважаю, що управління освіти і науки області повинно вказати керівникам райвідділів освіти і науки на те, що діти усіх без винятку районів і найвіддаленіших сіл мають право розвиватися так, як діти Львова чи Дрогобича.

 

Голдрич Олег Семенович

Заслужений працівник культури

України