Збори Хореографічної Спілки України PDF Друк Електронна адреса
28 січня 2004 року у приміщенні Центру творчості дітей та юнацтва Галичини (ЦТДЮГ), що на Погулянці, відбулися перші зареєстровані збори членів Хореографічної Спілки України. На збори були запрошені  не тільки члени Спілки, а і керівники хореографічних колективів Львівщини (системи культури та освіти).
    Із вступним словом та привітанням виступив голова Спілки заслужений працівник культури України п. Побєда Харісов. Далі обраний голова зборів Тарас Шіт надав слово директору Центру народної творчості Львівщини кандидату педагогічних наук п. Роману Березі, який у своєму виступі розповів про підготовку до Всеукраїнського фестивалю „Веселкова Терпсихора”, що проходитиме у Києві. Він звернув особливу увагу на те, що багато колективів художньої самодіяльності області додали нові твори у танцювальний репертуар.  З приємністю відзначив зразковий танцювальний ансамбль „Полунична” (керівник Н. Добинда). У танцювальних номерах колективу є оригінальна фантазія, свіжа думка, нова лексика і т. ін. Також говорив про „дешеві” фонограми до танців у багатьох колективів області, про гігантоманію деяких керівників. „Совєтський” час минув і ми повинні повернутися обличчям до фольклору і по-новому детально вивчати і пропагувати свій рідний танець.
 Цього року у Львівській опері в листопаді-грудні проходитиме звіт аматорських колективів області присвячений Різдв’яній тематиці. У першому відділі будуть виступати усі жанри мистецтва окрім хореографії. У другому відділі – хореографічні колективі покажуть свої твори на ту ж тематику (вітання малого Ісуса етнічними групами українців) і т. ін.
    Зі звітною доповіддю виступив голова спілки П.Харісов. Він довів до відома усіх присутніх, що Хореографічна Спілка України вже зареєстрована в Міністерстві юстиції і стала нарівні із такими як Спілки художників, композиторів, журналістів, кінематографів,  письменників і т.д.
    Минулого року проведено Всеукраїнський фестиваль народної хореографії ім. П.Вірського. Лауреатами фестивалю стали львівські колективи: заслужений ансамбль танцю України „Юність” (художній керівник нар. арт. України М. Ванівський), зразковий вокально-хореографічний ансамбль „Сонечко” (художній керівник засл. прац. культ. України М.Горностай).
    Проведено обласний семінар з вивчення народної хореографії Полісся, що проводив професор кафедри хореографії Рівненського гуманітарного університету п. Марущак. .....
    Обрано правління Спілки. Обов’язки між членами правління розподілили так:
1.    Харісов П.С. – голова спілки
2.    Шіт Т.Р. – перший заступник
3.    Коломич З.Ф. – заступник, відповідальний за ансамблі танцю
4.    Голдрич О.С. – відповідальний за ансамблі пісні і танцю
5.    Вартовник В.О. – відповідальна за дитячі хореографічні колективи
6.    Бутинець Е.Й. – відповідальний за бальні та естрадні танцювальні   колективи.
       Між членами правління також закріплені райони області.
Обговорено і затверджено план роботи на 2004 рік. У травні проводитиметься обласний семінар для хореографів-спілчан, а також Міжнародний фестиваль „Карпатські візерунки” у Центрі творчості дітей та юнацтва Галичини.
Тарас Шіт ознайомив присутніх із статутом Спілки. Усі члени Спілки проголосували за нього, чим підтвердили свою згоду виконувати його.
Член журі фестивалю „Різдв’яні канікули - 2004” Олег Голдрич розповів про роботу журі фестивалю в якому взяло участь біля 150 колективів і окремих виконавців. До кращих хореографічних колективів можна віднести дитячі ансамблі народної хореографії „Роси світанку” Львівського медичного університету (кер. Юрій Бугрин), „Молодість” ПК шахтарів м. Червоноград (кер. Наталя Монченко), „Звенигород” с.Звенигород Пустомитівського р-ну (кер. Руслан Олійник), „Розточчя” м. Пустомити. Сюди також можна віднести естрадні хореографічні колективи „Радість”, „Free danse”, „Viva” з м. Дрогобича, „Золоте левеня” і „Добрий настрій” (м. Львів), „Перлина” (м. Пустомити) та ін. У цих колективах цікаві постановки, оригінальна музика, відповідні костюми. Виконавці на належному рівні виконали вивчені хореографічні номери. Відчувається, що у цих колективах проводиться постійна, систематична велика робота.
Заслуговують уваги колективи ”Акверіас” (м. Львів), „Престиж” (м. Сокаль), ”Росинка” (м. Жидачів), „Веснянка” та „Плеяда” Бузького р-ну.
Дивно те, що декілька років тому у багатьох районах області функціону- вали колективи, які виконували народні танці, а зараз переходять виключно на естрадні. Керівники цих колективів люблять дивувати львівського глядача, одягають дітям-учасникам на голови різнокольорові перуки, у руки дають такі ж великі китиці з різнокольорових поліетиленових смужок, що під світлом прожекторів усе блищить і вони вважають, що так мають виглядати естрадні танці. Це ж не французький шоу-балет „Мулен руж”.
Багато дитячих колективів Народних домів та Будинків школяра майже перейшли на вивчення естрадної хореографії, Це не дивно, адже ж за це батьки платять великі гроші. Через це наш рідний народний танок відсунули на другий план.
Аби навчити дитину народного танцю треба досконало знати танцювальну лексику того чи іншого народу (зараз мова йде про український танець). Окрім танцювальної мови треба знати і народно-сценічний костюм, народну музику, народні обряди і багато інших компонентів, що переплітаються воєдино. Я ще не згадав про малюнок танцю, про його драматургію і, на кінець, образ. Ось чим повинен послуговуватись керівник при створенні постановок та навчати наших дітей танцювати рідного, незрівнянно прекрасного українського народного танцю.
Ті керівники, які хочуть легкої праці, почали займатись, так званим, естрадним танцем. Але його вони також недостатньо знають. Це ж видно по виступах їхніх колективів. Усіх членів журі схвилювало те, що колектив Турківського району привіз на фестиваль два номери і вони обидва - естрадні. Виникає запитання, а де ж наш бойківський матеріал, що так необхідний у пишному вінку танців України? Якщо ми такими темпами будемо вивчати усе модерне, що приходить до нас і не вивчатимемо танців своїх предків, то через 10 років ми загубимо національну народну хореографію.
Деякі керівники ряду районів уже, навіть, не стараються працювати над танцювальною програмою, а переходять на вивчення „підтанцьовок” співакам. Вони у них „ліплять” усе що знають, що можна і що не можна. Зрозуміло, що так легше працювати, з них тоді знімається  усяка відповідальність постановника окремого танцювального номера, бо це не танець, адже вся увага переноситься на співака.
Тут хочу наголосити, що правління Спілки і члени журі, зокрема, не проти естрадного танцю. Ні! Естрадний танець також дуже потрібний молоді, це, зрештою, - вимога часу. Але естрадний танець мусить бути оригінальний, що виконаний на основі класичної хореографії. Тоді кожен виконавець зможе по-справжньому відтворити задум постановника. За приклад можна взяти німецький балет „Фрідріх штат палацу”, чи, навіть, танці нашого українського ансамблю „Сузір’я Аніко”. Та, навіть, у нашій області проводиться фестиваль естрадного танцю ”Ритми часу” у Палаці культури студентської молоді ім.. Петрушевича, де можна почерпнути багато цікавого для своїх постановок  у колективах.
У виступі Володимира Чиря прозвучала цікава ідея. Він пропонує, щоб у кожній середній школі, у ДМШ дітей навчали побутових танців. Щоби в Україні, як в інших країнах на заході, діти, молодь і, навіть, старші знали декілька своїх національних побутових танців. Це також входить у культуру нації.
По другому питанні виступив  П. Харісов. Він висловив думку начальників управлінь освіти та культури про те, що при Хореографічній Спілці мусить бути методичне об’єднаня хореографів, що складатиметься із 5-и осіб. На посаду голови методради було висунуто три кандидатури. Обрано головою методичної ради викладача–методиста Львівського державного училища культури і мистецтв Олега Голдрича.
У коридорах ЦТДЮГ ще довго не змовкали голоси хореографів. Кожен при таких зустрічах отримує новий заряд на творчі пошуки у праці.


Олег Голдрич
заслужений працівник культури
України, голова методичної ради